Fake Button to jedna z szybszych i najmniej skomplikowanych metod walidacji produktowej.
Podstawa jest prosta - dodaj przycisk opisujący funkcję, która jeszcze nie istnieje. Następnie zmierz jak często ludzie go klikają.
Fake Button to metoda, która potrzebuje aktywnej bazy użytkowników. Jeśli szukasz pomysłów na nowe funkcjonalności, ta metoda będzie świetna.
Nie będzie jednak ona pasowała do produktu, który dopiero powstaje.
Jeśli dopiero tworzysz swój produkt, przetestuj pomysły na funkcje czy wartości dodane poprzez fałszywą reklamę, prosty Landing Page z fałszywym przyciskiem lub kampanię mailową z CTA, który zmierzysz.
W zależności od czasu, który mamy na eksperyment lub tego jakie chcemy osiągnąć wyniki, możemy zaplanować odpowiednią interakcję po kliknięciu.
Podstawowym pomysłem będzie pop-up informujący, że funkcja nie istnieje. Jeśli chcemy zbierać maile użytkowników, przyda się formularz, który będzie je zbierał. Możemy także pokusić się o stworzenie pewnej części interakcji, aby zobaczyć jak daleko użytkownik przejdzie.
Poniżej znajdziesz graficzną ściągawkę:
Fake Button jest walidacyjnym eksperymentem ilościowym. Aby móc efektywnie przeanalizować jego rezultat, warto wypisać przed rozpoczęciem testów jakiego wyniku realnie oczekujesz.
Dzień 1: ”Wrzucimy ten button i zobaczymy ile osób w niego kliknie”
Dzień 21: “30 osób kliknęło w button. Nie wiemy właściwie czy to dużo i co o tym sądzić”
Dzień 1: ”Przeanalizowaliśmy średnią liczbę akcji na użytkownika, średnią adaptację innych feature’ów i spekulowany wzrost zadowolenia dzięki tej funkcjonalności. Estymujemy, że jeśli feature’em zainteresuje się przynajmniej 4% użytkowników, jest on warty wdrożenia.”
Dzień 21: “50 osób z 1000 użytkowników kliknęło w przycisk. Wynik na poziomie 5% nas satysfakcjonuje. Przechodzimy do budowy funkcjonalności.”
Jeśli chcesz efektywnie rozpisać eksperyment przed jego startem, skorzystaj z naszej Karty testu. Poniżej zobaczysz wypełnioną kartę testu (zwróć uwagę, że ustalamy oczekiwany wynik eksperymentu!):
Pamiętaj, że jeśli wyniki eksperymentu nie osiągną założonego kryterium, nie oznacza to koniecznie, że funkcja nie jest potrzebna. Możesz kontynuować eksperymenty z inną nazwą funkcji, umiejscowieniem jej w innym miejscu czy ostatecznie zmienić możesz swoje kryteria akceptacji.
W eksperymencie zakładamy oczekiwany wynik nie po to, aby decydował on za nas, ale abyśmy mieli jakikolwiek punkt odniesienia względem oczekiwanych rezultatów.
To podejście pomoże Ci walczyć z Twoją miłością do własnego produktu, która wykrzywia Twoją percepcję. Jeśli bardzo podoba Ci się pomysł na funkcję, błędy poznawcze podpowiedzą Ci, że otrzymany wynik jest wystarczający (nieważne jaki on realnie będzie). Chyba, że założysz czego oczekujesz, aby mieć do czego odnieść ostateczny wynik eksperymentu 😀.
Wywiad pogłębiony jest podstawą, jeśli chodzi o wynajdywanie pomysłów na funkcjonalności. Poznaj problemy użytkowników i wymyśl optymalne rozwiązania. Następnie przetestuj je poprzez Fake Button.
Użyj ankiety w której użytkownicy mogą zgłaszać pomysły na funkcje lub swoje potrzeby.
To czego ludzie szukają w wyszukiwarkach może być ciekawą podpowiedzią w kwestii ich potrzeb.
Kolejny Fake Button? Tak, porównaj ze sobą różne pomysły na funkcje, aby łatwiej podjąć decyzję o priorytetyzacji prac.
Zbuduj prototyp funkcji i przeprowadź testy użyteczności. Sprawdzisz dzięki nim jak użytkownicy przechodzą przez flow oraz czy rozumieją jak używać funkcji.
Wykonuj część pracy manualnie na początkowym etapie. Wyciągnij wnioski z tego jak realnie użytkownicy używają funkcji.
CEO Dragon Scale. Pasjonat Product Discovery, Leanu i inteligentnego tworzenia produktów cyfrowych.
Co tydzień jeden poradnik. Jego cel? Pozwolić Ci tworzyć lepsze produkty i lepiej podejmować decyzje.