ONLINE I GOTOWI NA PROJEKT

ONLINE I GOTOWI NA PROJEKT

ONLINE I GOTOWI NA PROJEKT

ONLINE I GOTOWI NA PROJEKT

ONLINE I GOTOWI NA PROJEKT

ONLINE I GOTOWI NA PROJEKT

ONLINE I GOTOWI NA PROJEKT

Analiza konkurencji w Twoim produkcie [5 ŹRÓDEŁ + GOTOWA TABELA]

Etap projektu:

Początek i planowanie
CZEGO SIĘ DOWIEM?

Jak zbierać i analizować informacje o konkurencji (i dlaczego jest to ważne!).

Jakie wątki zostaną poruszone?

Kliknij, aby przejść do gotowej tabeli

Znaj swojego… konkurenta.

Wydaje Ci się, że znalazłeś realny problem klientów i wiesz jak go rozwiązać?

Świetnie, pewnie zastanawiasz się nad tym, czy ktoś już nie zrobił czegoś podobnego? A może znasz już produkt odpowiadający na potrzeby użytkowników, ale masz pomysł jak zrobić to lepiej?

Analiza konkurencji pozwoli Ci zebrać istotne dane i informacje jakościowe, które pomogą rozwijać Twój pomysł.

Dla kogo analiza konkurencji?

Dla każdego, kto rozwija produkt i ma na niego istotny wpływ. Jest to na tyle uniwersalne narzędzie, że wartość z jej stworzenia odnajdzie zarówno Founder startupu, Product Manager, Product Owner, jak i Projektant UX/UI.

Wszystko zależy od rodzaju gromadzonych danych do analizy. Dodatkowo, analizę konkurencji wykorzystać możesz zarówno do zweryfikowania potencjału nieistniejącego jeszcze rozwiązania jak i na innych etapach cyklu życia produktu, aby pozostać na czasie z ofertą konkurencji i nowymi graczami.

Konkurencja = każdy kto rozwiązuje ten sam problem

Twoją konkurencją będą wszyscy Ci, którzy oferują rozwiązania odpowiadające na ten sam problem lub potrzebę.

Warto patrzeć szerzej na dostępne na rynku opcje.

Konkurencją dla Bolta będzie nie tylko Uber, ale także taksówka,  autobus, własny samochód czy wypożyczenie hulajnogi. Wszystkie te rozwiązania adresują ten sam problem, jednak oferują inne wartości dodane.
znak-wodny-dragon-scale-blog

Konkurencja bezpośrednia VS pośrednia

Wiesz już, że potencjalna konkurencja może być dość szeroka.

Aby móc wprowadzić pewną hierarchię w swojej analizie, zastosuj prosty podział na konkurencję bezpośrednią i pośrednią.

Bezpośrednia = produkt dokładnie z tej samej kategorii (dla Dominos Pizza będzie to chociażby Pizza Hut)
Pośrednia = produkt rozwiązujący ten sam problem, ale często w inny sposób (dla Dominos Pizza będzie to KFC lub pobliski kebab).

Pozwoli Ci to skupić się na najważniejszych (i najgroźniejszych) graczach, a przy tym śledzić istotne alternatywy w określonej sytuacji klienta. Podział ten może być dla Ciebie oczywisty już na etapie zbierania danych, a może też wyklarować się pod koniec analizy.

Analiza konkurencji a Benchmarking

Analiza konkurencji

Choć oba te terminy często traktowane są jako tożsame, to analiza konkurencji gromadzi zazwyczaj szerokie spektrum danych o konkurencji.

Od ilościowych:

  • Liczba nowych użytkowników
  • Wejścia na stronę
  • Ilość pobrań
  • Wyniki finansowe konkurenta

Po jakościowe:

  • Wartości dodane w które celuje konkurent
  • Architektura informacji
  • Dostępne Ficzery
  • Ogólny layout UI
  • Oraz wiele więcej, zależnie od analizowanych produktów

Benchmarking

Benchmarking jest za to porównywaniem czy inspirowaniem się typowo użytecznościowym, czyli zwróceniem uwagi jak działa konkretny element lub flow innego produktu. Przykład: “Spójrzmy jak zbudowane jest flow LOGOWANIA w Airbnb”.

Benchmarking nie musi pokazać nam konkurencyjnych produktów. Chodzi w nim o to, aby zainspirować się i często zapożyczyć najsensowniejsze mechaniki UXowe z konkretnego flow (logowania, koszyka, karty produktu, strony głównej, itp.).

Tworząc więc nową aplikację do fitnessu możemy zainspirować się tym jak działa aplikacja do zamawiania jedzenia - chociaż użytkownicy tych apek mają zazwyczaj dość sprzeczne cele.

Przykład benchmarkingu w Blinkist.

dropbox-mvp

Na etapie personalizacji treści w onboardingu zastosowano znaną mechanikę Swipe Left/Right, którą spopularyzował Tinder. Pomimo tego, że Tinder nie musi być naszym konkurentem, funkcja swipe’owania może zostać zapożyczona chociażby… do aplikacji z książkami.

znak-wodny-dragon-scale-blog

Skąd czerpać informacje - zaufane źródła

Pomimo tego, że większość firm strzeże wrażliwych danych dotyczących swojej działalności, w sieci istnieją sposoby na dotarcie do interesujących nas informacji.

Najlepszym jest dostępna dla wszystkich … przeglądarka! Jeśli nie orientujesz się jeszcze dobrze w swojej konkurencji, wygoogluj problem, na który ma odpowiedzieć Twoje rozwiązanie, a zobaczysz kto również próbuje go rozwiązać i czy w ogóle istnieje na to zapotrzebowanie.

Więcej ciekawych źródeł:

  • App Store  /  Google Play - sprawdzisz jak konkurencja przedstawia swoją aplikację, zobaczysz opinie i rating, a także ilość pobrań.
  • Darmowa wersja Ahrefs.com - wpisz adres strony, a otrzymasz dostęp do danych dotyczących ruchu. Dobry start do tego, aby zobaczyć jak popularny jest Twój konkurent [szczególnie wartościowe w przypadku e-commerce czy aplikacji webowych]
  • Similarweb.com - sprawdzisz bardzo szczegółowe dane ilościowe dotyczące serwisów internetowych (np.: średni czas wizyty, liczba odwiedzonych podstron na sesję czy bounce rate). Uwaga - dane na similarweb czasem nie są zgodne z rzeczywistością. Im większy jest Twój konkurent - tym większy ma ruch - i tym rzetelniejsze są pokazane dane. Przy małych stronach similarweb potrafi zakłamywać statystyki.
  • G2.com - wyszukasz opinie oraz informacje o funkcjach, cenniku czy konkurentach. G2 agreguje szczególnie dużo produktów z rynku B2B.
  • Poland.dealroom.co - dowiesz się czy i jakie dofinansowanie otrzymała Twoja konkurencja. Bardzo cenne przy startupach, szczególnie tych startujących na niepewnym rynku. Po prostu pomoże Ci to zobaczyć czy inwestorzy wierzą w ten rynek i czy wpływają na niego pieniądze.
  • BONUS!
    🪃 Bumerang, znany także jako Imposter Judo. Technika typowo eksperymentacyjna, gdzie testujemy produkt naszego konkurenta z użytkownikami, jeszcze przed stworzeniem naszego MVP.

Taki eksperyment, to zasadniczo Testy użyteczności, jednak nie na naszym produkcie. Pozwoli nam to wyłapać frustracje podczas używania produktu konkurenta i luki w wartościach dodanych. Zwinny i ciekawy eksperyment, który może nam się przydać, jeśli mamy bardzo mocnego konkurenta, z którym walka może się okazać się

GOTOWA TABELA DO ANALIZY KONKURENCJI

dropbox-mvp

Przechodzimy do dania głównego - poniżej pobrać możesz tabelę do analizy konkurencji, której możesz użyć w swoim projekcie.

znak-wodny-dragon-scale-blog

Analiza konkurencji - co warto przeanalizować?

Warto, abyśmy w kontekście analizy konkurencji zwrócili uwagę na:

  • Dane mówiące o wielkości produktu - może być to liczba pobrań aplikacji, market share wyrażonych w procentach, sprawozdanie z ostatniego roku finansowego czy kwota ostateczniego dofinansowania. Zdecyduj co jest ważne w kontekście Twojej analizy i zdefiniuj jak duży jest konkurent.
  • Konkretne feature’y - analizujemy to czy konkurent posiada kluczowe ficzery / wartości dodane lub to jak jakościowe one są. Forma - opis lub POSIADA / NIE POSIADA. To Ty uznajesz, które funkcje są na tyle ważne, aby je przeanalizować.
  • Wartości dodane - dlaczego ktoś miałby wybrać ten produkt, zamiast innych rozwiązań?
  • Problemy - co w tym produkcie może być irytujące? Czego brakuje?
  • Grupa docelowa - czy ten produkt próbuje trafiać w określony segment, grupę, demografię lub sytuację?
  • WNIOSKI - crème de la crème - to tutaj wyciągamy najważniejsze insighty z analizy i planujemy jak zmiażdżyć oponenta.

Opcjonalne kwestie:

  • Ruch na stronie / miesiąc
  • Ciekawa, znacząca opinia klienta (np. z App Store’u)
  • Kanały marketingowe i sprzedażowe, które wybrał produkt

Przykładowa, wypełniona tabela:

dropbox-mvp

Przyjęty przykład to aplikacje taksówkarskie. Do analizy można by jeszcze dorzucić konkurentów pośrednich - autobus, hulajnogę, wszystko co będzie formą transportu krótkodystansowego.

znak-wodny-dragon-scale-blog

Analiza konkurencji wykonana... i co dalej?

Robienie analizy dla samej sztuki robienia analizy (albo, żeby pokazać inwestorom na tabeli jaki nasz produkt jest lepszy od konkurencji 😉)  zazwyczaj mija się z celem.

Najważniejsze w analizie konkurencji są wyciągnięte WNIOSKI.

To one pozwalają wyciągnąć nam hipotezy dotyczące rynku, strategii naszych konkurentów czy możliwych luk na rynku, które możemy zapełnić.

Przykładowy wniosek w formie hipotezy to:
”Jeśli stworzymy aplikację taksówkarską, która reklamuje się głównie tym, że dba o licencje kierowców oraz bezpieczeństwo pasażera, klienci z dużych miast będą chcieli ją wypróbować”

Standardowo, jak to w projekcie bywa, możemy chociażby:
1. Zawierzyć swoim wnioskom (i wejść w proces projektowania i programowania produktu. Jest to najdłuższy sposób na zweryfikowanie tej hipotezy.)
2. Dopisać do hipotezy “ ... będą chcieli ją wypróbować i otrzymamy przynajmniej 2% konwersji z reklamy jeszcze nieistniejącego produktu”. Możemy zweryfikować ten pomysł eksperymentem 🛍️ Fake Ad
3. Lub pogłębić research wywiadami pogłębionymi. Prawdopodobnie jest jeszcze dużo złota do odkopania w umysłach naszych przyszłych klientów. Pogadajmy z nimi i zobaczmy co ich frustruje w obecnych rozwiązaniach.

Analiza konkurencji - checklista

Wyznacz swoich konkurentów (weź pod uwagę także pośrednich)
Wybierz źródła swoich informacji - najprostszym jest subiektywnie ocenienie konkurenta
Stwórz analizę konkurencji w formie tabeli (TEMPLATE)
Przeanalizuj swoje WNIOSKI i zdecyduj co z nimi zrobić
znak-wodny-dragon-scale-blog

AUTOR: WIERZBIAŃSKI FILIP

CEO Dragon Scale. Pasjonat Product Discovery, Leanu i inteligentnego tworzenia produktów cyfrowych.

Poradniki produktowe

Co tydzień jeden poradnik. Jego cel? Pozwolić Ci tworzyć lepsze produkty i lepiej podejmować decyzje.

Zapis do newslettera
Jeśli zamierzamy pojedynkować się z rynkiem to warto odbyć runde treningową wcześnie i szybko. Dowiedz się czym NAPRAWDĘ jest MVP.
Poradnik do techniki
Do artykułu
Jak wprowadzić produkt lub nową funkcję na rynek, jednocześnie weryfikując zapotrzebowanie? Zobacz jak robili to najlepsi.
Do artykułu
Poradnik do techniki
Co zrobić, aby wyjść z pętli "Zrobimy MVP i zobaczymy"? Poznaj 4 kroki, aby wstąpić na oświeconą drogę walidacji.
Poradnik do techniki
Do artykułu
Sprawdź jakie są konkretne różnice między pracą Product Designera oraz UXa. Spoiler: próbują oni osiągnąć inny cel.
Poradnik do techniki
Do artykułu
Wielki pojedynek narzędzi do UX/UI i makietowania. Czy Figma da radę w każdym projekcie?
Poradnik do techniki
Do artykułu
Rodzaje User Onboardingu, sposoby implementacji i wartość dla użytkownika. Pierwsze wrażenie zdecydowanie ma znaczenie ;)
Poradnik do techniki
Do artykułu
Jak zbierać i analizować informacje o konkurencji (i dlaczego jest to ważne!).
Poradnik do techniki
Do artykułu
Sprawdzone źródła i ich weryfikacja, zalety Desk Researchu oraz jak wykonać go krok po kroku.
Poradnik do techniki
Do artykułu
Do czego służy Customer Journey Map i jak wykorzystać ją w swoim projekcie.
Poradnik do techniki
Do artykułu
Piszemy jeszcze ten artykuł...
Regularnie opisujemy metody projektowe na For The User. W tym czasie, wyślemy Cię do przydatnych artykułów w innych częściach internetu: