Etap projektu:
Obecnie większość metod badawczych można wdrożyć z pozycji biurka. To co wyróżnia Desk Research to jednak nie pozycja, a sposób zbierania danych.
Badania pierwotne i wtórne
Podczas gdy “klasyczne badania” przeprowadza się w celu zebrania odpowiedzi na pytania i informacji do analizy, w przypadku Desk Researchu wydobywa się zebrane, przeanalizowane już często dane. Z tego względu jest on określany jako metoda wtórna (secondary research), w stosunku do metod pierwotnych (primary research), zakładających zbieranie informacji poprzez ukierunkowane metody, jak wywiady, obserwacje czy kwestionariusze.
Prawdopodobnie każdy z nas wykorzystał kiedyś Desk Research - świadomie lub nie. Można stosować go nie tylko w biznesie, ale również w edukacji czy do codziennych spraw. Skupiając się na biznesie, Desk Research odnosi się głównie do 4 zagadnień:
Jeśli myślisz o przeprowadzeniu badań na potrzeby swojego projektu lub wahasz się nad ich zasadnością, Desk Research to idealny start i jest ku temu kilka powodów:
Ze względu na te cechy, Desk Research sprawdzi się jako wstępna metoda badawcza przed zastosowaniem metod pierwotnych - pomoże nadać im odpowiedni tor, a nawet dostarczyć wystarczających danych, by wypracować właściwe rozwiązania. By uniknąć ryzyka trzeba jednak uważać na to skąd i z jakiego okresu pochodzą dane oraz na ich obiektywność.
To pytanie może spędzać sen z powiek, ale pamiętaj - najciemniej pod latarnią! Selekcję źródeł zacznij od tych wewnętrznych, należących do Twojej organizacji. Wśród nich możesz za darmo znaleźć wartościowe informacje, do których nie ma dostępu nikt inny. Kolejnym krokiem będzie odniesienie się do źródeł zewnętrznych, dostępnych główne w sieci.
Najprawdopodobniej swoje poszukiwania z powiedzeniem możesz ograniczyć jedynie do źródeł internetowych. My szczególnie polecamy te:
Działając na bardzo wąskim, niszowym polu, potrzebujesz specyficznych danych, dostępnych na mało znanych stronach. W takiej sytuacji kluczowe będzie zweryfikowanie wiarygodności źródła. W tym celu zastanów się nad trzema aspektami:
Weryfikacja źródeł szczególnie odnosi się do tych internetowych - do sieci co sekundę trafia niemal 30GB danych! To idealne miejsce do szukania informacji, ale ich niewłaściwe przetworzenie to duże ryzyko.
Istnieje duża szansa, że interesujące Cię dane łatwo znajdziesz wpisując odpowiednie źródło w wiarygodnej wyszukiwarce lub bazie danych i szybko poddasz je syntezie. Jeśli jednak chcesz podejść do Desk Researchu “po bożemu”, w bardziej ustrukturyzowany sposób, skorzystaj z poniższej checklisty:
Analiza danych zastanych w mediach społecznościowych może być bardziej czasochłonna, niż szukanie i przetwarzanie gotowych raportów. Jednak fora dostarczają dane jakościowe, które mogą być bardziej dosadne i “żywe”, wprost odnoszące się do grupy docelowej.
Jeśli interesuje Cię dogłębne poznanie Twoich klientów i chcesz regularnie poświęcać na to czas, nie tylko przeglądaj grupy na Facebooku, Discordzie czy LinkedInie, ale dołącz do nich! Śledź dyskusje, wyszukuj interesujące Cię frazy (oraz te, zupełnie przeciwstawne), a nawet stań się aktywnym użytkownikiem, wchodzącym w rozmowy z innymi. Pamiętaj jednak, że interesujące Cię kwestie czy opinie których szukasz powinny pojawić się w kilku miejscach, nie tylko w jednym poście czy komentarzu, aby być reprezentatywne.
Kiedy zakończysz analizę może okazać się, że naprowadziła Cię na dobrą drogę, ale potrzebujesz bardziej szczegółowych insightów. Porozmawiaj z kilkoma osobami z grupy docelowej, by dowiedzieć się więcej!
Inicjujemy fałszywą reklamę, aby zweryfikować czy ludzie są zainteresowani naszą propozycją wartości.
Z analizy wynika, że Twój pomysł może się sprzedać? Pokaż produkt, który jeszcze nie istnieje i upewnij się co robią ludzie oraz czy go kupują.
UX designer i content creator z zamiłowaniem do badań, testów z użytkownikami i odkrywania nieznanego!
Co tydzień jeden poradnik. Jego cel? Pozwolić Ci tworzyć lepsze produkty i lepiej podejmować decyzje.