Etap projektu:
Fake Ad to jedno z narzędzi walidacji zapotrzebowania. Sprawdza ono realne zachowanie użytkowników, a nie ich deklaracje i może to zrobić BARDZO wcześnie w twoim projekcie.
Nie potrzebujesz rozbudowanego produktu czy nawet Landing Page’a, aby zweryfikować czy ludzie byliby pomysłem zainteresowani, co by o nim powiedzieli oraz kim są Ci ludzie.
Z najpopularniejszych narzędzi warto wymienić:
1. Google Ads (szczególnie, kiedy fraza związana z problemem lub rozwiązaniem jest już wyszukiwana - czyli jest znany problem, a Ty tworzysz rozwiązanie).
2. Facebook Ads (szczególnie, kiedy chcemy zweryfikować czy grupa ludzi w danym wieku czy z określonymi zainteresowaniami będzie “jarała się” konceptem).
3. Linkedin Ads (szczególnie, jeśli to projekt B2B i musimy trafić do osób decyzyjnych na określonych stanowiskach).
Kluczowa propozycja wartości rzecz jasna 😉
Coś co wyróżnia Twój produkt. Sprawia, że jest inny i potrzebny.
Jeśli tworzysz produkt innowacyjny, dziwny, nietypowy, będzie to bardzo proste. Wystarczy krótko opisać kwintesencje tego czym on jest:
“Tinder” dla lekarzy? Może warto sprawdzić zapotrzebowanie i reakcje przed rozdmuchanym developmentem? ;) Drdate.pl
Oczywiście oprócz podstaw produktu, weryfikować możesz określone wartości dodane czy funkcje za pomocą reklamy. Wystarczy, że stworzysz parę, podobnych graficznie reklam, które będą się różniły jedynie tym co proponują. Po eksperymencie porównasz ich wynik i dowiesz się co “rusza” Twoich klientów.
Eksperymentem głównie sprawdzać będziemy KLIKALNOŚĆ reklamy, liczbową konwersję.
Jeśli chodzi jednak o to co ma się wydarzyć, kiedy użytkownik postanowi kliknąć w reklamę, opcji mamy parę:
Zobacz jak w jednym ze swoich eksperymentów na akcję użytkownika reagował buffer.com.
Weryfikując założenia swojego produktu pokazywali oni cennik. Jeśli użytkownik wybierał którąś z opcji, mógł jedynie zapisać się do newslettera.
Jeśli posiadasz już gotową propozycję wartości, fałszywą reklamą możesz także sprawdzić jacy użytkownicy byliby nią najbadziej zainteresowani.
Tworząc kolejne serie reklam w Facebook czy LinkedIn Ads możesz sprawdzić kto najlepiej reagujr na Twój produkt względem:
Warto także pamiętać, że metody badawcze można ze sobą łączyć. Oznacza to, że zaczynając od reklamy, możesz poznać statystyczne dane na temat swoich klientów jednak na późniejszym etapie można pogłębić wnioski poprzez płatny wywiad pogłębiony (jeśli postanowiliśmy zbierać maile klientów z reklamy, dość łatwo się z nimi skontaktujesz 😉).
Pamiętaj także, że na Facebooku celem reklamy możesz ustanowić “reakcje”. Oznacza to, że system reklamowy zoptymalizuje reklamę, aby zdobywała ona największą możliwą ilość reakcji, w tym komentarzy. Jest to bardzo prosty sposób na zyskanie podstawowych wypowiedzi na temat Twojego produktu.
Ważne! Nie zniechęcaj się przez parę negatywnych ocen. Ludzie, którzy masowo piszą komentarze na mediach społecznościowych mogą mieć tendencję do bombardowania negatywnymi przemyśleniami. Warto jednak wziąć pod uwagę ich obiekcje, bo mogą one być zasadne w kontekście Twojego produktu. A Twoim zadaniem będzie w przyszłości z podobnymi obiekcjami powalczyć.
Fake Ad ma w głównej mierze weryfikować zapotrzebowanie na produkt, poprzez pokazanie nam LICZB. Powstaje jednak spore pytanie - do czego to porównywać i jakich wyników oczekujemy?
Rady są tutaj dwie:
Jeśli nie wiesz, jaki wynik Cię interesuje, wypuść pierwszą reklamę jeszcze bez oczekiwać.
Każdą kolejna reklamę, gdzie zmieniać będziesz grupę docelową, propozycję wartości, grafikę możesz porównywać z pierwszym eksperymentem.
Jeśli potrzebujesz zewnętrznego punktu odniesienia, jeśli 4% z użytkowników, którzy zobaczyli reklamę, kliknie w nią, będzie to naprawdę przyzwoity wynik (zależy to oczywiście od branży, produktu, itp.).
Możesz także zapisać na początku eksperymentu jakiego wyniku oczekujesz (czyli ile % użytkowników, którzy zobaczą reklamę, wykona akcje).
Oczekiwany rezultat możesz wyestymować na podstawie:
Aby rozpisać Twoje oczekiwania, polecamy rozpocząć eksperyment od Karty Testu:
Klasyka badawcza. Jeśli wiesz z kim rozmawiać, zrób to, ponieważ wywiad daje opcje odkrycia unikalnych wątków i pomysłów.
Chcesz sprawdzić powszechność problemu czy opinie o produkcie? Wybierz ankietę. Dzięki niej możesz także sprawdzić jakie grupy klientów realnie wyszukują dane frazy - ich demografie, proces zakupowy czy kontekst używania produktu.
Posiadasz działający produkt i chcesz sprawdzić czy nowa funkcja jest potrzebna? Fake Button może Ci pomóc i pokazać działanie Twoich użytkowników.
Zakończyłeś eksperyment z reklamą i chcesz pogłębić wnioski? Przestaw produkt na Landing Page’u i sprawdź czy ludzie klikną przycisk Kup / Zarejestruj się. Możesz także uwzględnić na stronie fałszywy cennik, aby zobaczyć ile i za co użytkownicy są w stanie zapłacić.
CEO Dragon Scale. Pasjonat Product Discovery, Leanu i inteligentnego tworzenia produktów cyfrowych.
Co tydzień jeden poradnik. Jego cel? Pozwolić Ci tworzyć lepsze produkty i lepiej podejmować decyzje.