Etap projektu:
Ankiety pozwalają nam zbierać informacje o preferencjach, opinii i zachowaniach ludzi. Dzięki nim możemy weryfikować potrzeby naszych klientów, dostosowywać ofertę do ich oczekiwań oraz oceniać skuteczność działań marketingowych. Jest to skuteczna metoda badawcza, która pozwala na poznanie rzeczywistych potrzeb i opinii naszych odbiorców.
Ankieta rozpoznawcza - przeprowadzana w fazie odkrywania użytkowników, w celu zrozumienia potrzeb i oczekiwań użytkowników w stosunku do produktu. Trwa ona zazwyczaj od kilku dni do 4 tyg. (w zależności od stopnia skomplikowania).
Ankieta potwierdzająca - wykorzystywana dużo później w procesie projektowym. Pozwala ona zweryfikować nasze hipotezy i sprawdzić deklaracje klientów.
Ankieta rozpoznawcza to narzędzie, które pozwala na weryfikację preferencji, nawyków czy potrzeb użytkowników naszego produktu. Dzięki niej możemy poznać ich lepiej, co z kolei pozwoli na lepsze dopasowanie naszego konceptu do ich oczekiwań.
Ankieta rozpoznawcza może być wykorzystana w celach badawczych, np. do:
Warto pamiętać, że odpowiednio skonstruowana ankieta może dostarczyć cennych informacji, które pozwolą Ci wykreować produkt, który podbije rynek.
Pewnie zastanawiasz się czy jest sens używać tej techniki przy twoim produkcie, czy będzie ona w ogóle użyteczna? Co tak naprawdę może nam dać skorzystanie z ankiety rozpoznawczej?
Główne wartości:
Wykorzystanie ankiety rozpoznawczej jest skutecznym sposobem na pozyskanie informacji - to już wiemy. Należy jednak pamiętać, że ankieta ta nie jest w stanie przewidzieć rzeczywistego zachowania ludzi, a jedynie zbiera ich deklaracje.
Badania ankietowe nie są zawsze kosztownymi eksperymentami. Dzięki dostępności tanich lub nawet darmowych narzędzi możemy łatwo rozesłać pytania do naszych ankietowanych.
Jednak większość kosztów związanych z tym eksperymentem wiąże się z koniecznością dotarcia do naszych docelowych odbiorców, szczególnie jeśli interesują nas opinie specjalistów lub prowadzimy działalność w sektorze B2B.
W takim przypadku próba, na której można przeprowadzić badanie, może ulec zmniejszeniu, co oznacza, że pozyskanie przedstawicieli tej grupy do współpracy może wymagać więcej czasu i pieniędzy.
Aby przeprowadzić ankietę rozpoznawczą, w pierwszym kroku musimy jasno określić jej cel - wyciągnij kartkę lub notatnik i napisz jakich informacji potrzebujesz od ankietowanych.
Następnie określ grupę docelową twojego produktu. Zastanów się - jak do nich dotrzeć? Skąd pozyskasz przedstawicieli swojej grupy? Przydatnymi źródłami pozyskania ankietowanych mogą okazać się:
W przypadku firm posiadających popularną stronę internetową, można pozyskać respondentów poprzez jej wykorzystanie. Jednak, jeśli firma nie ma strony lub chce dotrzeć na nowy rynek, warto przeprowadzić tzw. “brainstorming”* w celu znalezienia optymalnych kanałów, które pozwolą na dotarcie do odpowiednich respondentów. Dostęp do odbiorców jest równie istotny jak sam content ankiety.
Aby uzyskać reprezentatywną próbkę opinii, należy ustalić liczbę respondentów, którzy wypełnią ankietę. Zgodnie z założeniem, że 10-20% odbiorców wyrazi chęć udziału, należy skierować ankietę do co najmniej 100-200 osób. Warto pamiętać, że im więcej opinii, tym bardziej wiarygodne będą wyniki.
Kolejnym krokiem jest wyznaczenie daty rozpoczęcia i zakończenia badania. Ważne, aby go nie przeciągać, ale jednocześnie dać respondentom wystarczająco dużo czasu na wypełnienie ankiety. W zależności od ilości pytań i stopnia skomplikowania, można przyjąć okres od 2 do 4 tygodni.
(*Burza mózgów (ang. brainstorming) - jedna z najpopularniejszych metod dyskusji grupowej, która ma na celu wygenerowanie nowych i kreatywnych pomysłów oraz rozwiązań, które mogą być wykorzystane w działalności różnego rodzaju firm, przedsiębiorstw czy instytucji.)
Tworzenie ankiety rozpoznawczej to zadanie wymagające nie tylko wiedzy na temat badanego zagadnienia, ale także umiejętności formułowania pytań. Ważne jest, aby pytania były otwarte i nacechowane neutralnie, co pozwoli na uzyskanie szczerych i rzetelnych odpowiedzi.
Dodatkowo, należy dokładnie poznać grupę respondentów, aby móc dostosować pytania do ich poziomu wiedzy i doświadczenia.
Warto poświęcić czas na dokładne przygotowanie ankiety, aby uzyskać jak najbardziej wartościowe informacje.
Przykładowe pytania:
Kiedy treść pytań mamy już dopracowaną, możemy rozpocząć badanie i dostarczyć ankiety do respondentów.
Darmowe narzędzia do przeprowadzenia ankiet:
Zwykle przeprowadzenie takich ankiet zajmuje do kilku dni, zależnie od dyspozycyjności badanych. Warto też pamiętać o przypomnieniach dla respondentów, co zwiększy szansę na uzyskanie większej liczby odpowiedzi.
Wywiad pogłębiony + Ankieta rozpoznawcza to bardzo popularne połączenie w researchu. Wywiad daje Ci możliwość poznania ważnych dla użytkownika wątków. Ankieta daje Ci szansę potwierdzić czy te wątki są powszechne w większej grupie.
Użyj zakupów funkcji jako jednego z pytań w ankiecie.
Nie ma czasu na wywiady? Sprawdź grupy Facebookowe, raporty czy fora w poszukiwaniu informacji o swojej grupie docelowej. Następnie pogłęb lub potwierdź wnioski ankietom.
Z informacji zdobytych w ankiecie pojawił się pomysł na funkcję. Sprawdź czy ma sens poprzez Fake Button lub Reklamę Internetową.
Wiesz już sporo o swoich userach? Stwórz pierwszy prototyp i przetestuj go z nimi.
Możliwe, że warto sprawdzić czy zgłaszane w ankiecie problemy i perspektywy bywają wyszukiwane w internecie.
Na blogu For The User skupiamy się na startupach, innowacjach i produktach cyfrowych. Jeśli chcesz poszerzać swoją wiedzę, raz w tygodniu publikujemy artykuł lub metodę projektową. Jeśli daje Ci to wartość - zapraszam do subskrybcji newslettera.
Product Designerka w Dragon Scale. Entuzjastka tworzenia intuicyjnych i estetycznych projektów, które przyciągają i spełniają potrzeby użytkowników.
Co tydzień jeden poradnik. Jego cel? Pozwolić Ci tworzyć lepsze produkty i lepiej podejmować decyzje.