Kiedy właściciel tego start-upu zgłosił się do nas, wiedzieliśmy, że nie będzie to prosty projekt. Przecież aplikacji do zarządzania jest sporo, a użytkownicy mają już swoje przyzwyczajenia.
Istnieje jednak nisza w której aplikacja Pan Plan świetnie się odnajdzie.
Pierwszym krokiem w procesie projektowym był oczywiście Warsztat Strategiczny.
Warsztat strategiczny to niezwykle ważny etap. Klient może podzielić się z nami swoją wizją na produkt, a my mamy szansę dokładnie zrozumieć wszystkie filary tego co tworzymy.
Rozmawiamy o użytkowniku, jego problemie i rozwiązaniu, jakim jest tworzony wspólnie produkt.
Warsztat strategiczny to niezwykle ważny etap. Klient może podzielić się z nami swoją wizją na produkt, a my mamy szansę dokładnie zrozumieć wszystkie filary tego co tworzymy.
Rozmawiamy o użytkowniku, jego problemie i rozwiązaniu, jakim jest produkt.
Warsztat przeprowadzony w aplikacji Miro dał nam wiedzę o tym:
Kiedy klient podzielił się z nami swoją perspektywą, zrozumieliśmy idealnie w jaki segment klientów chce trafić.
„Chciałbym rozpocząć z prostym, jednak nie uproszczonym narzędziem. Clickup wygląda bardzo skomplikowanie, a Trello wygląda za prosto”
„Jira - czemu to narzędzie ma tyle przycisków?”
- Są to bezpośrednie cytaty naszych użytkowników końcowych
Narzędzia do zarządzania projektami zazwyczaj chcą być dla wszystkich. Mają więc one skomplikowane interfejsy, które udostępniają wiele funkcji, co utrudnia zanurzenie się w aplikacje. Inwestycja czasowa w bardziej skomplikowane narzędzia ma oczywiście sens, pod warunkiem, że chcemy i potrafimy użyć ich rozbudowanych funkcjonalności.
U pewnej bazy użytkowników niestety nie ma to sensu. Tutaj pojawia się aplikacja Pan Plan, która z założenia jest prosta, jednak nie biedna w funkcjonalności.
Na podstawie obranych użytkowników oraz założeń, postanowiliśmy jak najszybciej zbudować MVP, które pozwoli zweryfikować co na temat aplikacji sądzi użytkownik ostateczny. Stworzyliśmy także Roadmapę, która pozwoliła nam trzymać projekt w ryzach.
Na etapie designu UX przeszliśmy przez wstępne makiety dostarczone przez klienta. Naszym zadaniem było zweryfikowanie czy pasują one do obranej strategii, czy są one spójne dla użytkownika oraz czy uwzględniają dobre praktyki UX.
Na tym etapie bardzo istotne było flow użytkownika, to jak korzysta on na codzień z narzędzia oraz jakie części aplikacji są dla niego najistotniejsze. Bardzo przydatna okazała się priorytetyzacja funkcjonalności.
Następnym etapem było stworzenie estetycznej, ale jednocześnie kolorystycznie innej od konkurencji grafiki.
Stworzyliśmy także postać Pana Plana, która kierowała będzie poprzez aplikację, szczególnie osoby niedoświadczone w zarządzaniu projektami.
Projekt jest obecnie na etapie implementacji MVP, która zakończy się testami użyteczności.
W projekcie Pan Plan na ten moment stworzono ponad 120 makiet.
Jednocześnie klient ocenił naszą pracę bardzo wysoko.